Mozliwe badania na Polconie

Ogłoszenia PTBG: Spotkania, konferencje, nowości itp. Dyskusja o organizacji i działalności PTBG itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Mozliwe badania na Polconie

Postprzez Marcin Segit » So sty 22, 2005 2:25 pm

Hej

Ponizej wklejam list Szamana, poslany na liste dyskusyjna fandomu jako zapytanie do organizatorow tegorocznego Polconu (odpowiedzi nan jeszcze nie bylo). Owszem, Polcon jest malo erpegowy, ale moze bylby to jakis startu/punkt zaczepienia do dalszych badan.

Jesli bylibysmy zainteresowani, trzebaby skontaktowac sie z Szamanem i zadeklarowac pomoc.



This is a forwarded message
From: Witold Siekierzynski <shaman@plusnet.pl>



od jakiegoś czasu marzę o porzadnym badaniu fanow - kim sa, o czym marza, etc. Po co? Po to, ze taki dokladny opis grupy
ulatwia znajdywanie sponsorow na nasze imprezy.

Wstepnie rozmawiam z przedstawicielami kola naukowego na psychologii,
zajmujacego sie m.in. takimi sprawami. Istnieje szansa, ze znalazly by
sie osoby, ktore takie badanie by przygotowlay i przeprowadzily.
Pytania sa dwa:
1. Co o tym myslicie?
2. Czy istnieje szansa by 1-2 osoby odpowiedzialne za badanie dostaly
bezplatna akredytacje na Polcon (noclegi oplacily by same)?

SZAMAN
Marcin Segit
Badacz Gier
 
Posty: 77
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:32 am
Lokalizacja: Zamość/Kraków

Postprzez Jerzy Szeja » So sty 22, 2005 11:01 pm

Mam nadzieję, że znajdą się chętni - mimo sesji. A z góry obiecuję pomoc, poparcie i opiekę na Polkonie - jeśli będzie potrzebna.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Józef Orzeszyna » So sty 22, 2005 11:12 pm

Hmm... Ja także myślałem o takich badaniach, ale to jeszcze nie na moją wiedzę. Co prawda mam już właściwie gotowy projekt teoretyczny badania świadomości "my", ale nie mam jeszcze opracowanego narzędzia, a po drugie jest w tym projekcie parę przekłamań, które będę musiał usunąć, zanim przystąpię z nim do poważnych badań.

Także być może, jak to się mówi, następnym razem :)

Ale z chęcią poobserwuję wyniki.
Józef Orzeszyna
Badacz Gier
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 11:00 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Augustyn Surdyk » So kwi 02, 2005 4:47 pm

Dołączam się może nieco po czasie, lecz temat jest nadal aktualny. Myślę, że jak już PTBG „okrzepnie” po rejestracji stać nas byłoby na własne badania w tym zakresie. Poza wspólnym projektem ze Stowarzyszeniem EuroPolis Zielonka (sprawa grantu w toku) mógłby to być jeden z pierwszych samodzielnych projektów PTBG. Myślę, że przy skoordynowanej pracy zespołu/zespołów zainteresowanych członków PTBG (zwłaszcza psychologów i socjologów, lecz nie tylko) udałoby się skonstruować odpowiednie narzędzie np. wywiad kwestionariuszowy (potocznie ankieta). Nie jest to zadanie proste, lecz również nie niewykonalne. Jak zapewne wielu pamięta (zwłaszcza spośród Członków PTBG pisujących niegdyś dla tego pisma) podobne badania/sondaże, choć nie tak szczegółowe, prowadziło nie istniejące już czasopismo "Magia i miecz" wśród swoich czytelników.

Dla potrzeb własnych badań projektowałem szereg ankiet sprawdzających opinie studentów nt. komunikacyjnej Techniki Gier Fabularnych (o której wspominałem w innym dziale http://ptbg.urbantrip.com/phpBB2/viewtopic.php?t=38), jak również sprawdzające stan wiedzy nt. klasycznych gier fabularnych. Chętnie włączyłbym się do takiego projektu. Po opracowaniu ankiety myślę, że nie zabraknie chętnych do przeprowadzenia badań w obrębie własnych uczelni i poza nimi. Analiza ilościowa i jakościowa takiej bazy danych, z terenu niemalże całego kraju, przy uwzględnieniu różnych środowisk, miejsca zamieszkania, wykształcenia i wieku graczy powinna dostarczyć wiarygodnych wyników.

Badanie graczy można by skoordynować z innymi badaniami dot. RPG, jak np. zasygnalizowane podczas burzliwej dyskusji o „mechanice i zasadach w RPG”. Jak pamiętam poczyniono już pierwsze kroki w tym kierunku. Pierwsza faza badań mogłaby rozpocząć się podczas naszej konferencji we Wrocławiu, na której moglibyśmy przedyskutować pierwsze propozycje kształtu ankiet zaprezentowane w postaci referatów.
Ostatnio edytowano So kwi 02, 2005 5:44 pm przez Augustyn Surdyk, łącznie edytowano 1 raz
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Jerzy Szeja » So kwi 02, 2005 5:23 pm

Polkon w tym roku jest pod Poznaniem. Może zrobilibyśmy tam jakieś ankiety? Byłoby to nie tylko pracą badawczą, ale i promocją PTBG. Tylko trzeba by w miarę szybko zdecydować się i zwrócić do Kol. Siekierzyńskiego.
Sądzę, że jeżeli opracowalibyśmy odpowiednią ankietę, wtedy nie zabrakłoby na Polkonie osób, które mogłyby nam pomóc.
A wnioski z tej ankiety i jej wyników mogłyby zostać przedstawione na naszej konferencji i służyć opracowaniu kolejnej, znacznie lepszej.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Augustyn Surdyk » Śr cze 21, 2006 12:43 am

Uprzejmie informuję (szczególnie osoby zainteresowane zastosowaniem gier komunikacyjnych [gł. fabularnych] w nauczaniu języków obcych), że wykład wygłoszony przeze mnie w Göteborgu na ostatniej światowym kongresie FIPLV i LMS nt. „An Introduction to the Communicative Technique of Role-Playing Games i n Teaching Foreign Languages”
(“Wstęp do techniki gier fabularnych w nauczaniu języków obcych”) jest już dostępny na stronach Fédération Internationale des Professeurs de Langues Vivantes (FIPLVG) w dziale „World Congress”/”Documents”/”English”: http://www.fiplv.org. Podczas wykładu zaprezentowałem moją propozycję definicji klasycznych gier fabularnych. Przy okazji serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się (głównie poprzez dyskusje na poprzednim forum PTBG na Yahoo) do powstania ostatecznej wersji. Tym bardziej zachęcam wszystkich Członków i Sympatyków PTBG do wspólnego opracowania pozostałych, licznych definicji pobocznych RPG. Równie gorąco zachęcam do podejmowania indywidualnych jak i grupowych projektów badawczych.

Również na stronach FIPLV jak i LMS (RIKSFÖRENINGEN FÖR LÄRARNA I MODERNA SPR&Aring;K) http://www.lms-riks.se zamieszczono ogłoszenie o naszej najbliższej konferencji.

Serdecznie pozdrawiam

Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Dyskusja o PTBG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości

cron