Krakowskie Koło PTBG przy ISA UJ

Ogłoszenia PTBG: Spotkania, konferencje, nowości itp. Dyskusja o organizacji i działalności PTBG itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Postprzez Bartłomiej Piotrowski » Cz maja 29, 2008 10:44 pm

Dziękuję za pomoc Kolegom :)
Zapraszam do kontaktu: www.goldenline.pl/bartlomiej-piotrowski2
Bartłomiej Piotrowski
Badacz Gier
 
Posty: 83
Dołączył(a): Cz cze 07, 2007 8:16 pm
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Bartłomiej Piotrowski » Wt cze 17, 2008 10:47 am

W związku z tym, że dr Henryk Noga wyjeżdża oraz tym, że zbliżają się
wakacje trzeba nadać sprawom tempa.

W ten piątek (20.06.2008) o godzinie 10.00 odbędzie się walne zebranie założycielskie
koła. Odbędzie się w Krakowie, na ul Podchorążych 2 (Akademia
Pedagogiczna), w sali numer 447.


Przypuszczalny czas ustalenia kluczowych* kwestii to ok. 20 minut.
*wybór zarządu, zerknięcie na statut
Zapraszam do kontaktu: www.goldenline.pl/bartlomiej-piotrowski2
Bartłomiej Piotrowski
Badacz Gier
 
Posty: 83
Dołączył(a): Cz cze 07, 2007 8:16 pm
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Bartłomiej Piotrowski » Cz cze 26, 2008 4:42 pm

Spotkanie koła odbędzie się o godzinie 16.00 w poniedziałek, najprawdopodobniej w pubie "Spokój".

W razie braku miejsc udamy się gdzieś indziej. Jeśli ktoś byłby zainteresowany, a nie ma za mną kontaktu, to proszę napisać do mnie prywatną wiadomość, a ja prześlę numer telefonu.

Pozdrawiam
Swistak_kr
Zapraszam do kontaktu: www.goldenline.pl/bartlomiej-piotrowski2
Bartłomiej Piotrowski
Badacz Gier
 
Posty: 83
Dołączył(a): Cz cze 07, 2007 8:16 pm
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Bartłomiej Piotrowski » So lip 05, 2008 1:36 pm

Ups. Tak dla informacji: koło oficjalną datę utworzenia ma 20.06 - papiery po przesyłam gdzie trzeba jak już wrócę.
Zapraszam do kontaktu: www.goldenline.pl/bartlomiej-piotrowski2
Bartłomiej Piotrowski
Badacz Gier
 
Posty: 83
Dołączył(a): Cz cze 07, 2007 8:16 pm
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Augustyn Surdyk » Śr lip 16, 2008 11:39 pm

Czekamy z niecierpliwoscią na podanie składu osobowego Zarządu Głównego Koła, aby uaktualnić dane na stronie PTBG. Oficjanie Koło jak i Z.G. Koła zostaną zatwierdzone podczas najbliższego posiedzenia Zarzadu Głównego PTBG.

Życzę udanego urlopu!

Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Bartłomiej Piotrowski » Śr lip 23, 2008 9:10 am

Skład osobowy koła:

1. Stanisław Just
2. Przemysław Gałek
3. Remigiusz Maciupa
4. Łukasz Kruczkowski
5. Henryk Noga
6. Bartłomiej "Swistak_kr" Piotrowski

Zarząd:
Prezes - Bartłomiej "Swistak_kr" Piotrowski
Sekretarz - Stanisław Just
3 członek zarządu - Henryk Noga

Papiery prześlę w okolicach początku sierpnia (bo teraz pewnie się nie wyrobię :/).
Zapraszam do kontaktu: www.goldenline.pl/bartlomiej-piotrowski2
Bartłomiej Piotrowski
Badacz Gier
 
Posty: 83
Dołączył(a): Cz cze 07, 2007 8:16 pm
Lokalizacja: Kraków

Pierwsze prace

Postprzez Stanisław Just » Śr lis 19, 2008 3:38 pm

Od założenia niewiele mówiliśmy o naszej aktywności. Związane jest to trochę z tym, że każdy z nas po części działa na własną rękę. Warto by to było jeszcze jakoś złączyć, ale to pewnie wyjdzie z czasem.

Z mojej strony pracuję nad dwoma badania psychologicznymi:
1. Kształtowanie marki gier komputerowych przed ich premierą
2. Ocena postawy wobec gry na podstawie ekspozycji logo

oraz trzema marketingowymi odnoszącymi się do:
1. publikacji internetowych o grze przed jej premierą
2. publikacji prasowych o grach
3. prawidłowości w nazywaniu gier

Wszelkie wskazówki, materiały itp. mile widziane.
Stanisław Just
Badacz Gier
 
Posty: 22
Dołączył(a): So lut 23, 2008 9:59 am
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Bartłomiej Piotrowski » N sty 04, 2009 2:18 pm

Czas ruszać.

Mam plan który może okazać się bardzo dużą reklamą dla PTBG - jeśli wypali.

Na czym polega? Na przebadaniu rynku gier. Jeśli zaangażuje się w to badanie członków i sympatyków PTBG oraz ich znajomych - to już na starcie otrzymujemy liczby w tysiącach, a także dostęp przypuszczalnie do "wszystkich" portali tematycznych.

Ale do sedna; chodzi o zrobienie ankiet o grach komputerowych/konsolowych.
Dlaczego dwóch?
- pierwsza zrozumiała dla Wszystkich, laików, nie laików, w miarę możliwości krótka, po prostu "badająca" rynek
- druga już dla "graczy" (po wypełnieniu pierwszej będzie prośba do graczy) - za gracza uznajmy przykładowo kogoś kto gra +- 10h tygodniowo, 1h dziennie - oczywiście to kwestia do uzgodnienia jak wszystkie

Ankieta ma szansę być bardzo dobrze przygotowana (w ptbg już pewnie sporo polonistów, metodyków, psychologów) i tak jak mówiłem, ma szanse być rozreklamowana "wszędzie".

Jeśli projekt cieszyłby się dużym zainteresowaniem, możnaby też pomyśleć o współpracy z zagranicznymi instytucjami zajmującymi się grami oraz o tym, aby te ankiety były dostępne w różnych językach.

Jako początkowa "baza" do tworzenia ankiety mogą posłużyć moje stare ankiety z pracy licencjackiej.

Jeśli pomysł będzie się cieszył dużym zainteresowaniem członków/sympatyków PTBG możnaby się zastanowić nad osobnym podforum.

Pozdrawiam
Bartłomiej "Swistak_kr" Piotrowski
Zapraszam do kontaktu: www.goldenline.pl/bartlomiej-piotrowski2
Bartłomiej Piotrowski
Badacz Gier
 
Posty: 83
Dołączył(a): Cz cze 07, 2007 8:16 pm
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Jerzy Szeja » N sty 04, 2009 7:30 pm

A jak by się miała ta ankieta do badań, na które powołują się różne wydawnictwa (np. okazjonalnie piszące o grach - te gł. na badaniach oficjalnych, np. wykonanych przez OBOP; albo np. portale typu Onet)?
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Mariusz Majchrowski » N sty 04, 2009 9:15 pm

Mam plan który może okazać się bardzo dużą reklamą dla PTBG - jeśli wypali.

Na czym polega? Na przebadaniu rynku gier. Jeśli zaangażuje się w to badanie członków i sympatyków PTBG oraz ich znajomych - to już na starcie otrzymujemy liczby w tysiącach, a także dostęp przypuszczalnie do "wszystkich" portali tematycznych.

Ale do sedna; chodzi o zrobienie ankiet o grach komputerowych/konsolowych.
Dlaczego dwóch?
- pierwsza zrozumiała dla Wszystkich, laików, nie laików, w miarę możliwości krótka, po prostu "badająca" rynek
- druga już dla "graczy" (po wypełnieniu pierwszej będzie prośba do graczy) - za gracza uznajmy przykładowo kogoś kto gra +- 10h tygodniowo, 1h dziennie - oczywiście to kwestia do uzgodnienia jak wszystkie


No dobrze, ale co DOKŁADNIE chciałby kolega badać? Bo dział gry komputerowe to mniej więcej taki sam rozrzut, jakby chciał kolega badać takie zbiory jak rynek czy Polacy. Co dokładnie by miało być przedmiotem badań?
Po drugie jak, czyli dokładnie czemu 2 ankiety? Czy jest sens pytać przypadkowych ludzi, co wiedzą na temat rynku gier, skoro jest spory odsetek osób, którzy w ogóle nie mają pojęcia na ten temat. To wszystko da się zawrzeć w jednym narzędziu. A i pracy, i kosztów wtedy mniej - dwa razy. I czy chcemy oprzeć się na ankiecie czy innym narzędziu? Np. wywiadów z "graczami". Najpierw jednak należałoby sformułować jakąś problematykę badawczą, bo może przeoczyłem, ale brakuje jej w tej propozycji. A od tego powinniśmy wyjść, samo określenie przedmiotu nie wystarczy.
Kończąc - pomysł uznaję za ciekawy, jednak brakuje mi w nim kilku podstawowych rzeczy. A samo przeprowadzenie takiego badania moim zdaniem pozwoliłoby się PTBG otworzyć na świat zewnętrzny, pokazać, że coś pożytecznego robimy.
Mariusz Majchrowski
Badacz Gier
 
Posty: 46
Dołączył(a): N mar 30, 2008 11:23 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez Bartłomiej Piotrowski » Pn sty 05, 2009 12:44 pm

Do Kolegi Jerzego Szei;
Będziemy mieli zatrważającą liczbę respondentów w porównaniu do OBOPU - a metodologia po dopracowaniu przez różnych członków PTBG będzie na niewiele niższym poziomie.



Do Kolegi Mariusza Majchrowskiego;
Dlaczego dwie, a nie jedna.

Pierwsza ankieta o grach to byłaby ankieta na którą "każdy" może odpowiedzieć. Czyli np; ktoś gra tylko w OGame, i kiedyś tam grywał trochę w strategie, i w ogóle nie interesuje go pytanie;

16. Czy grając w cRPG starasz się "wczuwać" w postacie?

lub

18. Jak procentowo wygląda podział między czasem grania w cRPG i MMORPG?
Czyli pytania, które można zadawać graczom cRPG/MMORPG.

Pierwsza ankieta ma dawać odpowiedź na pytanie kto gra w ogóle? Jak długo gra? Jaka jest średnia wieku gracza? Czy kobiety stanowią znaczący procent grających? Czy grających więcej jest w dużych miastach? - sądzę, że ma dawać odpowiedź na pytania ogólne, żeby po zakończeniu można przedstawić wyniki i powiedzieć;

Polacy grają głównie w strategie na oparte na html oraz w gry logiczne. Średnia wieku gracza to 25 lat. Okazuje się, że aż 15% kobiet gra. O sprawie będzie głośniej niż w wypadku badań OBOP, istnieje spora szansa przypływu dużej ilości członków/sympatyków do PTBG itp.

Druga ankieta byłyby bardziej szczegółowa, czyli bardziej już "gracze cRPG grają średnio 3h dłużej niż inni gracze", "gracze wyścigówek mają średnio wiek niższy o 4 lata" itp. Druga ankieta ma właśnie nie dotyczyć już ludzi którzy "nie mają pojęcia". Owszem można próbować to umieścić w jednej ankiecie - nie mam nic przeciwko, tylko trzeba by było wtedy dokładnie wymyślić, czemu graczowi ma się "odblokować pytanie c3 dotyczące cRPG" - a tu możemy ugrzęznąć na tygodnie dyskusji; "bo ja uważam, że za gracza cRPG można uznać tylko kogoś kto ma więcej niż 10 lat bo wcześniej on gra tak samo cRPG jak hack&slash" albo "jeśli gra krócej niż 3h dziennie to nie jest graczem!" itp.

Jeśli chodzi o inne narzędzie, dysponuję małą wiedzą na ten temat. Przypuszczam, że zamiast drugiej ankiety można by spróbować przeprowadzać "wywiad z graczami".

Na tyle na ile mi moja aktualna wiedza pozwala, starałem się udzielić odpowiedzi na pytania. W związku z dalej występującymi niejasnościami może ktoś bardziej kompetentny niż ja spróbuje pomóc w sformułowaniu problematyki badawczej.
Bartłomiej Piotrowski
Badacz Gier
 
Posty: 83
Dołączył(a): Cz cze 07, 2007 8:16 pm
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Stanisław Krawczyk » Wt sty 06, 2009 2:59 pm

Kilka luźnych myśli (random thoughts).


Pomysł jest ciekawy i godny uwagi, ważny także z medialnego punktu widzenia – oraz rzeczywiście PTBG szansę otwarcia się na świat.

Jak zawsze, trzeba uważać na prowadzenie badania w internecie – z tym się wiążą różne trudności metodologiczne.

Ale przede wszystkim nie obejdzie się bez sprawdzenia stanu badań. Kto już coś robił w tej dziedzinie, w jaki sposób, jakie błędy popełniał, do jakich doszedł wniosków. Tak aby nie wyważać otwartych drzwi.
Serdecznie pozdrawiam
Stanisław Krawczyk
Stanisław Krawczyk
Badacz Gier
 
Posty: 255
Dołączył(a): Cz wrz 01, 2005 4:40 pm
Lokalizacja: Uniwersytet Adama Mickiewicza

Postprzez Jerzy Szeja » Wt sty 06, 2009 10:35 pm

Uprzejmie informuję, że zgodnie z uchwałą Zarządu Głównego Koło zostało wstępnie zatwierdzone.
Pełne i formalnie ważne zatwierdzenie odbędzie się na najbliższym Walnym Zebraniu PTBG (zgodnie ze statutem).
Tymczasowo Przewodniczący Koła uzyskuje prawo do udziału w zebraniach ZG (chwilowo bez prawa głosu).
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Bartłomiej Piotrowski » Pt sty 09, 2009 3:51 pm

Kolega Stanisław Krawczyk słusznie zauważył; "nie obejdzie się bez sprawdzenia stanu badań" - czy każdy kto zna takowe badania lub podobne - może wskazać dostęp do nich (najlepiej w formie elektronicznej).


Z swojej strony wklejam listę pytań, które zamieściłem w swojej pracy licencjackiej - zawierają b. dużo błędów metodologicznych, ale wydaje mi się, że mogą posłużyć jako podstawa.

1. Czy gra Pani/Pan w gry komputerowe?
2. Ile średnio dziennie poświęca Pani/Pan czasu na grę?
3. Gra Pani/Pan głównie dla…
4. W jakie gatunki gier gra Pani/Pan najczęściej?
5. Czy zauważa Pan/Pani u siebie negatywne skutki grania?
6. Czy oprócz grania w samą grę poświęca Pani/Pan czas na czynności związane z grą? Jeśli tak to jakie?
7. Czy uważa Pani/Pan gry za coś ważniejszego niż wyjście do kina, teatru, na rower, do klubu itp.?
8. W jaki sposób Pani/Pan nabywa gry?
9. Czy granie ma wyraźny wpływ na Pani/Pana życie osobiste i rozkład dnia?
10. Czy oprócz gier ma Pani/Pan inne zainteresowania?
11. Czy częściej Pani/Pan gra za pośrednictwem Internetu?
12. Czy woli Pani/Pan grę zespołową czy indywidualną?
13. Na jakich urządzeniach Pani/Pan gra?
14. Czy gry online pomogły Pani/Panu zawrzeć nowe znajomości?
15. Czy wydaje Pani/Pan pieniądze na gry?
16. Jaki wpływ według Pani/Pana gry wywierają na graczy?
17. Dodatkowe (dla profesjonalnych graczy) ile Pani/Panu zostaje czasu wolnego poza grą?

Metryczka
Płeć, wiek, stanowisko, miejsce zamieszkania


Jeśli zajdzie takowa potrzeba mogę zamieścić również odpowiedzi jakie były w mojej ankiecie. Jak również zainteresowanym mogę udostępnić wyniki (może nie najlepsze pytania, może nieopracowane wyniki - bez odrzucania w zasadzie, ale jednak ok. 500 respondentów - więc w miarę).

Pozdrawiam
Bartłomiej "Swistak_kr" Piotrowski
Bartłomiej Piotrowski
Badacz Gier
 
Posty: 83
Dołączył(a): Cz cze 07, 2007 8:16 pm
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Mariusz Majchrowski » Pt sty 09, 2009 4:56 pm

Pyt. 3: przydałaby się jeszcze kafeteria
Pyt. 5. Nie wiem jak to u Kolegi wyszło w badaniach, ale respondenci bardzo rzadko zauważają u siebie negatywne skutki czegokolwiek.
Pyt. 7: również moim zdaniem pytanie nacechowane, moim zdaniem lepiej sprawdziłoby się: "Proszę zaznaczyć np. 3 formy spędzania przez Pana/ Pani wolnego czasu"
Pyt. 9: Moim zdaniem lepiej brzmiałoby: Prosze przedstawić swój rozkład dnia. Przynajmniej tak średnio, ale z uwzględnieniem godzin.
Pyt. 10: Bardziej tu widziałbym pytanie: Jakie ma Pan/ Pani zainteresowania
Pyt. 11: Częściej od czego? Może lepiej zapytać, czy gra w gry offline i online, a jeśli tak, to ile średnio poświęca każdej z tych form czasu?
Pyt. 14: ja bym tu trochę rozszerzył, dokładnie jakie znajomości nawiązano, ile itp.
Pyt. 15: może nie "czy", bo ta odpowiedź jest mało poznawcza, ale "ile", np. w stosunku miesięcznym / rocznym
Pyt. 16: wg mnie to jest pytanie na zupełnie oddzielne badanie, bo to temat - rzeka, no chyba że ujmiemy to w skali typu: żaden-mały-średni-duży


A tak swoją drogą to byłbym zainteresowany wynikami, czy Kolega mógłby je gdzieś udostepnić? Myślę, że jeśli by już powstało jakieś badanie to byłaby to niezła baza, którą mozna by się kierować przy projektowaniu.
Mariusz Majchrowski
Badacz Gier
 
Posty: 46
Dołączył(a): N mar 30, 2008 11:23 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusja o PTBG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości

cron