IX konferencja PTBG 16-17.11.2013

Ogłoszenia PTBG: Spotkania, konferencje, nowości itp. Dyskusja o organizacji i działalności PTBG itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

IX konferencja PTBG 16-17.11.2013

Postprzez Augustyn Surdyk » So kwi 27, 2013 11:10 pm

IX MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA
z cyklu
Kulturotwórcza funkcja gier

nt.
Gry stosowane i gamifikacja

Poznań 16 – 17 listopada 2013


Po raz dziewiąty od rozpoczęcia cyklu międzynarodowych konferencji naukowych pod wspólnym tytułem „Kulturotwórcza funkcja gier”, zapoczątkowanego w 2005 r., serdecznie zapraszamy badaczy gier – ludologów – wywodzących się ze wszystkich istniejących dziedzin i dyscyplin nauki do udziału w IX konferencji zorganizowanej przy współpracy Polskiego Towarzystwa Badania Gier i Instytutu Lingwistyki Stosowanej UAM w Poznaniu.
W czasie tegorocznej konferencji chcielibyśmy skupić się w szczególności na dwóch zjawiskach. Pierwszym z nich są gry stosowane bądź gry poważne (serious games, applied games), a więc produkcje, w których celem pierwszoplanowym nie jest rozrywka. Zjawisko drugie – to gamifikacja (gamification; „grywalizacja”, „gryfikacja”), czyli przenoszenie zasad rządzących grami do innych dziedzin życia. Oprócz tych dwu kwestii proponujemy jednak również namysł nad innymi aspektami gier i badań nad nimi. Wystąpienia konferencyjne mogą dotyczyć m.in. następujących zagadnień:1. Gamifikacja: użyteczne pojęcie czy moda intelektualna?
2. Gry stosowane, gry poważne: definicje, klasyfikacje, tendencje, kierunki rozwoju.
3. Zakres badań ludologii w Polsce i na świecie.
4. Metody badań nad grami i graczami.
5. Od narracji i sztuki po immersję i ergodyczność: czy stare pojęcia w badaniach nad grami są odpowiednie? Czy nowe pojęcia są trafne i potrzebne?
6. Gra jako forma komunikacji społecznej (np. MMORPG, gry społecznościowe).
7. Gra jako narzędzie edukacji i popularyzacji.
8. Gry wideo w prawodawstwie.
9. Od klasycznych gier planszowych do e-sportów – co zmienia się w grach, a co pozostaje?

Różnorodność zaproponowanej tematyki odzwierciedla wieloaspektowość zjawisk związanych z grami, liczne możliwe do obrania perspektywy badawcze oraz ewoluowanie formy, treści i roli gier w życiu codziennym człowieka. Do udziału w konferencji i wyrażania opinii serdecznie zapraszamy medioznawców, glottodydaktyków, językoznawców, literaturoznawców, historyków, filozofów, antropologów, teoretyków i badaczy kultury, socjologów, psychologów i psychiatrów, pedagogów, informatyków, ekonomistów, prawników, oraz przedstawicieli nauk tu niewymienionych – w tym nauk ścisłych. Zapraszamy też twórców gier, dziennikarzy, e-sportowców i graczy. Do zobaczenia w Poznaniu!

Więcej informacji na stronie konferencji: http://www.gry.konferencja.org
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Re: IX konferencja PTBG 16-17.11.2013

Postprzez Augustyn Surdyk » Śr lis 20, 2013 11:45 pm

Z przyjemnością informujemy, iż w dniach 16-17.11. br. w Poznaniu odbyła się dziewiąta międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „Kulturotwórcza funkcja gier”, (nt. „Gry stosowane i gamifikacja”), organizowanego od 2005 r. przez Polskie Towarzystwo Badania Gier i Instytut Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W konferencji wzięło udział 80 uczestników z kraju i zagranicy z ponad 50 wystąpieniami, co plasuje ją na drugim miejscu pod względem liczebności uczestników i referatów po pierwszej konferencji w 2005 r., podczas której wygłoszono blisko siedemdziesiąt referatów. Gościem Honorowym konferencji był Pan Prof. dr hab. Tadeusz Morawski z Instytutu Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej – najwybitniejszy badacz i twórca palindromów.


W organizacji konferencji pomagali studenci ILS. Pod adresem organizatorów uczestnicy kierowali wiele miłych słów i pochwał za wysoki poziom merytoryczny referatów i obrad oraz sprawną organizację. Pojawiły się również głosy, iż była to najlepsza z dotychczasowych konferencji pod względem merytorycznym. Referaty nadesłane w postaci artykułów, po przejściu procedury redakcyjnej oraz po uzyskaniu pozytywnych recenzji naukowych ukażą się w przyszłorocznym numerze czasopisma „Homo Ludens”. Informator konferencyjny wraz z programem jest dostępy w wersji cyfrowej do pobrania ze strony konferencji. Zdjęcia z konferencji dostępne są w odpowiednio opisanym albumie w profilu PTBG w serwisie Facebook.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Re: IX konferencja PTBG 16-17.11.2013

Postprzez Augustyn Surdyk » So maja 17, 2014 3:03 pm

W związku z powstaniem nowej strony tegorocznej konferencji witryna poprzedniej konferencji, jak zwykle, została zarchiwizowana pod adresem www.gry2013.konferencja.org

Szczególne podziękowania kierujemy, jak zwykle, do firmy Innotech - Członka Wspierającego PTBG i producenta systemu SysKon obsługującego nasze konferencje od samego początku cyklu.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Dyskusja o PTBG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron