Praca magisterska...

Gry komputerowe itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Praca magisterska...

Postprzez Krzysztof Litwinowicz » N gru 04, 2005 11:21 pm

Witam serdecznie;
jak już pisałem przedstawiając się, jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej z psychologii, dotyczącej gier komputerowych i związanych z nimi wybranych zjawisk psychospołecznych. Przedstawię w skrócie, o co chodzi:
Mój dotychczasowy plan opierał się na zbadaniu wśród grupy ok. 100-120
gimnazjalistów (15 r.ż.) preferencji różnych typów gier komputerowych (wg własnej typologii, z wtórnym podziałem do potrzeb badań wg poziomu przemocy/agresywności), skłonności agresywnych (kwestionariuszem IPSA Gasia), oraz cech osobowości (kwestionariuszem NEO FFI, z odniesieniem wymiarów intro-ekstrawersji i neurotyzmu do koncepcji temperamentu Eysencka, jako potencjalnie pierwotnych względem agresywności i preferencji gier). Chodziło o stwierdzenie występowania lub braku zależności pomiędzy powyższymi czynnikami. Do tego dojdzie jeszcze kilka pytań ankietowych odnośnie do występowania agresywnych wzorców zachowań w środowisku domowym.

Za kilka dni rozpoczynam pierwsze badania, tak więc teraz są ostatnie chwile na ewentualne modyfikacje. Chciałbym prosić szanownych Kolegów i Koleżanki z PTBG o podanie ewentualnych opinii, sugestii czy uwag na temat założeń pracy, by zoptymalizować ją tak, aby mogła ona wnieść choć odrobinę nowej wiedzy w interesujące nas wszystkich tematy, a przy tym żebym nie powtarzał niepotrzebnie czyichś badań (o których mogę nie wiedzieć, a o których wie może ktoś z Was). Chciałbym prosić również o polecenie jakiejś literatury w tym zakresie (ze szczególnym naciskiem położonym na zagadnienie gier), najlepiej dostępnej przez sieć w wersji elektronicznej, ale niekoniecznie.

Pozdrawiam wszystkich.
Krzysztof Litwinowicz
Badacz Gier
 
Posty: 14
Dołączył(a): Śr lis 23, 2005 9:11 pm
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Andrzej Krupinski » So gru 10, 2005 4:15 pm

Dobry...
Tak się składa, że ja również piszę pracę o grach komputerowych – co prawda jest to praca licencjacka, więc nikt, włącznie z moim promotorem, wiele od niej nie oczekuje, ale dla mnie jest to niezwykle interesujące doświadczenie. Co do ścisłości, roboczy temat pracy to „Miejsce gier komputerowych w życiu ludzi dorosłych (w wieku około 23 – 35 lat)”.
Jako że spędziłem już trochę czasu na poszukiwaniach literatury, to powiem, co wiem – mimo że nie musi to być dla ciebie nowością. Niestety nie znalazłem lektur w formie elektronicznej.
W temacie gier (mniej niż bardziej komputerowych) to:
1. Roger Caillois „Żywioł i Ład” – jak dla mnie ta książka prawie wyczerpuje temat. Ten sam autor napisał także książkę „Gry i ludzie”, ale jeszcze jej nie dorwałem.
2. Marshall McLuhan „Zrozumieć media – przedłużenia człowieka”, rozdział „Gry”
Dodatkowo trochę o grach można znaleźć w „Homo Ludens” Johana Huizingi.
I jeszcze Daniel Elkonin (lub Daniil El’konin) „Psychologia zabawy” – ja tam wiele dla siebie nie znalazłem, bo głównie jest mowa o grach i zabawach z punktu widzenia dzieci, ale może ty coś dla siebie znajdziesz.

Mam nadzieję, że na coś się to przyda.
Pozdrawiam
Andrzej Krupinski
Badacz Gier
 
Posty: 1
Dołączył(a): So gru 10, 2005 3:49 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Krzysztof Litwinowicz » So gru 10, 2005 7:02 pm

Dziękuję za informacje. Sprawdzę, co z tego jest dla mnie dostępne.

Oczywiście nadal wdzięczny będę za wszelkie uwagi, rady, czy też słowa konstruktywnej krytyki ze strony Szanownych forumowiczów.
Pozdrawiam
Krzysztof Litwinowicz
Badacz Gier
 
Posty: 14
Dołączył(a): Śr lis 23, 2005 9:11 pm
Lokalizacja: Łódź


Powrót do Dyskusje o grach komputerowych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości

cron