Blog o grach i (pop)kulturze

Gry komputerowe itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Blog o grach i (pop)kulturze

Postprzez Marzena Falkowska » Cz wrz 27, 2007 5:53 pm

Witam,

Chciałabym zaprosić wszystkich użytkowników oraz czytelników forum do odwiedzenia nowopowstałego bloga poświęconego grom, a dokładniej mówiąc graniu jako zjawisku (pop)kulturowemu. Tematyka jak najbardziej związana z profilem działalności PTBG, więc mam nadzieję, że zostanie mi wybaczona ta mała reklama :)

Blog znajduje się pod adresem:
http://altergranie.wordpress.com

Tu można przeczytać nieco więcej na temat tego, o czym i dlaczego piszę:
http://altergranie.wordpress.com/about/

A tu kilka słów na temat mojej skromnej osoby:
http://altergranie.wordpress.com/o-autorce/

Serdecznie zapraszam do lektury. Wszelkie komentarze mile widziane.
Marzena Falkowska
Badacz Gier
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz wrz 27, 2007 8:59 am

Postprzez Augustyn Surdyk » Cz wrz 27, 2007 11:45 pm

Witam serdecznie!

Nie zdążyłem jeszcze wczytać się dokładnie w informacje z powyższych linków, więc proszę wybaczyć, jeśli odpowiedź na moje pytanie znajduje się tamże, lecz ciekawi mnie pogląd Koleżanki na miejsce gier (ogólnie wszelakich i komputerowych szczególnie) w kulturze – i tu właśnie – ‘popkulturze’ czy ‘kulturze popularnej’? (przy okazji redaktorem znanego czasopisma o tym drugim tytule jest Kol. dr Mirek Filiciak – Sekretarz PTBG)

– Jak słusznie bowiem zwracają uwagę specjaliści (m.in. Kol. dr Agnieszka Fulińska – PTBG)* te dwa określenia często używane są synonimicznie, mimo różnych pól semantycznych, z których pochodzą, przy czym pierwsze budzi negatywne skojarzenia i najczęściej używane jest przez krytyków/kulturoznawców niechętnych zjawisku.

Podobnie określenie ‘muzyka współczesna’ ma wykluczać ze swego zbioru muzykę poważną, a Penderecki wszak też tworzy muzykę współczesną.

Pytam chcąc sprowokować dyskusję na ten temat, broń Boże proszę nie odebrać go osobiście. :)

Pozdrawiam

Augustyn Surdyk

*Fulińska, A., 2003. „Dlaczego literatura popularna jest popularna?” [w: ] Teksty drugie 4 [82]/2003, 55-66.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Marzena Falkowska » Pt wrz 28, 2007 7:30 pm

Witam,

Przyznam, że nie spotkałam się dotychczas z poglądem, według którego "kultura popularna" i "popkultura" to pojęcia o różnych polach semantycznych. Dotychczas stosowałam je właściwie synonimicznie, przyjmując to m.in. za prof. Bursztą. O ile dobrze pamiętam, dr Filiciak w swojej książce o grach sieciowych również używa tych pojęć zamiennie. Tak czy inaczej, z chęcią zapoznam się z podanym artykułem.

Natomiast zgadzam się, że "popkultura" jest pojęciem kojarzącym się często dość pejoratywnie, ale wydaje mi się, że problem ten obecny jest raczej w tzw. "powszechnej świadomości społecznej", a nie wśród osób zajmujących się - zawodowo czy amatorsko - badaniem i obserwowaniem kultury (w tym gier).

Przyjmując za Johnem Fiske, że "kultura popularna to nie tyle kultura przedmiotów artystycznych i obrazów, ile zespół czynności kulturowych, dzięki którym sztuka przenika do obyczaju i warunków codziennego życia", nie sposób nie zgodzić się, że gry jak najbardziej do niej należą.

W nazwie bloga pozwoliłam sobie na mały zabieg polegający na umieszczeniu słówka "pop" w nawiasie. W ten sposób chciałam zaznaczyć, że to, czy uznamy gry za wytwór kultury czy popkultury, zależy od kontekstu. Tak naprawdę jednak chyba wszyscy zgodzimy się, że we współczesnym świecie granica między kulturą "pop" a kulturą "wysoką" jest coraz częściej tak płynna, że roztrząsanie co należy do jednej, a co do drugiej, niebezpiecznie zaczyna przypominać dzielenie włosa na czworo :)
Marzena Falkowska
Badacz Gier
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz wrz 27, 2007 8:59 am


Powrót do Dyskusje o grach komputerowych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości

cron