Gry komputerowe a przemoc

Gry komputerowe itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Postprzez Augustyn Surdyk » Cz lis 16, 2006 10:18 am

Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Cz lis 16, 2006 3:41 pm

Fragmenty mojej wypowiedzi zostały dość niefortunnie skompilowane z resztą materiału i mogłoby z tego wynikać, iż jestem za wprowadzeniem kategorii wiekowej od 21 roku życia, nie tylko w stosunku do wspomnianej gry, lecz ogólnie. A ani jednego, ani drugiego nie miałem na myśli. Propozycja kategorii ‘21’ padła w pytaniu Pana Redaktora. Nie użyłem też określenia ‘okrutne gry'. Uważam się za ‘badacza gier’, a nie ‘inkwizytora’. Oficjalne stanowisko PTBG w sprawie klasyfikacji gier komputerowych i projekcie ustawy jest od pół roku dostępne na stronie Towarzystwa.

W międzyczasie, w związku z tą publikacją, zostałem poproszony o wypowiedź przez Radio Zet i TVP (dla dzisiejszej Panoramy) oraz TV Biznes i mam nadzieję, że tam moja wypowiedź będzie pełniejsza. Każdorazowo wspominam, iż już od dawna gry komputerowe nie są skierowane tylko do dzieci, a każda opatrzona jest odpowiednią klasyfikacją wiekową. ‘Rule of Rose’ wg CERO otrzymała kategorię od 15 roku życia, więc, przynajmniej teoretycznie, nie powinna trafić do rąk dzieci.

Problemu nie stanowią same tzw. kontrowersyjne gry, a jedynie brak informacji (zarówno u sprzedawców jak i klientów - najczęściej rodziców) nt. tego, jak we właściwy sposób odczytać oznaczenia. Dodatkowo kwestię dostępności nieodpowiednich gier komputerowych dla dzieci komplikuje skala piractwa.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Cz lis 16, 2006 7:02 pm

Niestety, w ‘Panoramie’ z mojej ok. dwudziestominutowej wypowiedzi wykorzystano jedno zdanie (dotyczące kar dla sprzedawców w Niemczech sprzedających gry komputerowe niewłaściwemu odbiorcy) -- które wypowiedziane zostało zupełnie na marginesie, z moją jednoczesną uwagą, iż tak rygorystyczne sposoby egzekwowania ratingu są ostatecznością i wystarczy kampania uświadamiająca założenia klasyfikacji wiekowej i objaśniająca poszczególne oznaczenia. Lecz najwidoczniej to jedno zdanie najbardziej odpowiadało tezie reportażu…

Poza tym w całym materiale nie wspomniano o tym, że gra wg CERO otrzymała klasyfikację 15. W USA ta sama gra została sklasyfikowana jako +17, a na polski rynek być może nie trafi wcale.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Cz lis 16, 2006 11:51 pm

W późniejszym wydaniu Panoramy materiał został już zmieniony, a informacje przedstawione w bardziej obiektywny sposób. I co ważniejsze, wspomniano o ratingu. Ponadto zaproszono do rozmowy Kol. dr. Wałaszewskiego z PTBG.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Maciej Stępnikowski » Cz lis 16, 2006 11:55 pm

Augustyn Surdyk ---> Pozwolę sobie tego nie komentować... Tydzień temu w TVP "Polacy" również pocięli program, co przecież widać... Ech... Dziennikarska rzetelność...
Maciej Stępnikowski
Badacz Gier
 
Posty: 21
Dołączył(a): Śr lis 16, 2005 5:06 pm
Lokalizacja: Radom

Postprzez Marcin Segit » Pt lis 17, 2006 2:09 pm

http://wiadomosci.onet.pl/1435836,11,item.html - MEN pobiegl do prokuratury w zwiazku z "Rzadami Rozy". Ciekawe, czy chociaz screenshota widzieli.

Najlepsze:
"Jak poinformował w piątek sekretarz stanu w tym resorcie Mirosław Orzechowski, zdaniem wnioskodawców ta skierowana do dzieci gra jest makabryczna, pełna przemocy i ocieka erotyką".
Marcin Segit
Badacz Gier
 
Posty: 77
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:32 am
Lokalizacja: Zamość/Kraków

Postprzez Augustyn Surdyk » Cz lis 30, 2006 11:47 pm

W imieniu Kol. Bartosza Kuczyńskiego (chwilowo bez dostępu do Internetu) zamieszczam poniższy link do artykułu ze strony CNN dot. najnowszych odkryć w dziedzinie badań nad wpływem „agresywnych” gier na mózg graczy „Study: Violent video game effects linger in brain”. Trudno mi się wypowiedzieć na ten temat, ponieważ w wirze spraw pokonferencyjnych jeszcze nie zdążyłem zapoznać się z treścią, jednak z pewnością jest godny uwagi. http://www.cnn.com/2006/TECH/fun.games/ ... index.html

Serdecznie pozdrawiam

Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » N gru 10, 2006 5:04 pm

Onet.pl zaproponował ciekawą konwencję dyskusji nt. "Czy brutalne gry stanowią zagrożenie dla psychiki graczy?" – w postaci symulacji procesu sądowego z przemowami prokuratora i obrońcy („Brutalne gry trafiły przed sąd”): http://gry.onet.pl/0,1447885,1,read_item.html
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » So sty 20, 2007 6:06 pm

W numerze 15 Rzeczpospolitej (czwartek 18.01.2007) ukazał się artykuł Pani Red. Aleksandry Rybińskiej, w którym zamieszczono również fragmenty mojej wypowiedzi udzielonej na prośbę Autorki. Poniżej fragmenty udostępnione online (z małym uzupełnieniem mojej wypowiedzi). Dostęp do całości płatny. Bezpłatny dostęp do dokumentów nie starszych niż 7 dni jest najłatwiejszy ze strony spis treści.

"Bruksela stworzy czarną listę gier komputerowych"

SPOŁECZEŃSTWO I MEDIA Zachęta dla krajów członkowskich do wprowadzenia zakazu Bruksela stworzy czarną listę gier komputerowych W Niemczech doszło do kolejnego przestępstwa zainspirowanego brutalną grą komputerową. Bruksela zachęca kraje członkowskie do zakazu takich gier W ostatni weekend dwóch nastolatków zasztyletowało parę małżeńską w Meklemburgii. Policja podejrzewa, że chłopcy odegrali sceny z brutalnej gry "Final Fantasy II". Świadkowie potwierdzili gazecie "Bild", że .... (http://arch.rzeczpospolita.pl/szukaj/ar ... f_1=2;k=on )

[-Wprowadzenie całkowitego zakazu byłoby równoznaczne z zakazaniem] ... padania deszczu - uważa Brigitte Zypries, niemiecka minister sprawiedliwości. Tego samego zdania jest ekspert Polskiego Towarzystwa Badania Gier dr Augustyn Surdyk. Według niego w Polsce nie należy wprowadzać zakazu. - Powinno się natomiast przestrzegać zasad klasyfikacji wiekowej. U nas wciąż ...
[pokutuje pogląd, że gry komputerowe przeznaczone są tylko dla dzieci. Ale gry są też dla dorosłych - powiedział "Rz". Jego zdaniem wprowadzenie całkowitego zakazu mogłoby być równoznaczne z dyskryminacją graczy pełnoletnich. - Dlaczego mieliby być objęci zakazem, skoro legalnie kupują produkt przeznaczony dla ich kategorii wiekowej? -zastanawia się.]
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » So sty 27, 2007 4:28 pm

"Papież wypowiada się na temat gier": http://gry.onet.pl/1473273,,Papie¿_wypowiada_siê_na_temat_gier,wiadomosc.html
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Jerzy Szeja » N sty 28, 2007 2:58 pm

Wypowiedź dość oczywista. Trzeba pamiętać, że przy innych okazjach podobne potępienia spotykały media bardziej konwencjonalne. Pewnie, że jako badacz gier wolałbym, aby wypowiedź była poszerzona o wskazanie na "egzaltowanie przemocą" i "trywializację seksu" w dowolnych innych mediach i w ogóle w kulturze współczesnej, ale przecież ktoś inny mógłby się z kolei domagać, aby przy wypowiedzi nt. takich aspektów telewizji pamiętać o grach...
Merytorycznie trudno tej wypowiedzi coś zarzucić.

Od wypowiedzi samego Papieża bardziej mnie zainteresowały wypowiedzi internautów. Zwłaszcza o uzależnieniu od gier on-line (na przykładzie WoW-a i pewnej rodziny na równi pochyłej). To rzeczywiscie nielichy problem. Szerzej o tym mówiłem w swoim referacie na ostatniej konferencji PTBG w Poznaniu. Jeśli ktoś miałby tutaj jakieś swoje przemyślenia, z przyjemnością podyskutuję w nowym wątku (=proszę pierwszego z zainteresowanych o założenie stosownego wątku).
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Augustyn Surdyk » Śr sty 31, 2007 5:13 pm

"Aresztować mysz!
Komputerowe strzelaniny mają tyle samo nastoletnich wielbicieli, ilu dorosłych przeciwników, którzy dbają o moralny rozwój tych pierwszych
Politycy co rusz żądają zamknięcia stron internetowych epatujących przemocą – jednak egzekwowaniem podobnych zakazów mają się zająć inni".

Więcej tutaj: http://wiadomosci.onet.pl/1388318,2678,kioskart.html

W artykule znajdują się nieścisłości (niestety jak zwykle) – w Niemczech nie ma listy ‘gier zakazanych’ a jedynie wybrane tytuły, po zbadaniu przez specjalistów z Federalnego Urzędu Kontroli Mediów Zagrażających Młodzieży zostają zaklasyfikowane do grupy gier dla dorosłych (od 18 lat). Podobnie jest z filmami itp. Przedstawiciele FUKMZM gościli w Poznaniu na konferencji prasowej zorganizowanej przez Red. Godlewskiego (patrz. wątek: Sprawozdanie z Poznań Game Arena 2005 http://ptbg.urbantrip.com/phpBB2/viewtopic.php?t=31). Byli na niej również przedstawiciele PTBG.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Jerzy Szeja » Pn lut 12, 2007 6:17 pm

Zapraszam do kontynuowania tego wątku w http://ptbg.urbantrip.com/phpBB2/viewtopic.php?t=123

Tak jakoś te różne tematy się nam niestety połączyły. Niestety nie wróży to nic dobrego.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Jerzy Szeja » Śr mar 21, 2007 2:54 pm

Dzisiaj trochę z zaskoczenia udzieliłem wywiadu Polsatowi (proponowałem im Kol. Dominikę Urbańską-Galanciak, ale podesłali wóz na tę stronę Wawy). Ciekawe, czy nie przekręcą mojej wypowiedzi. Chętnych do sprawdzenia zapraszam na program dziś o 18.50.

Dopisek o 19.20.
No tego się można było spodziewać. Moje wywody o myleniu skutków z przyczyną oraz o populacji graczy i oznaczeniach ratingowych redaktor wyrzucił do kosza. Bo teza musi być jak zawsze. Najlepiej sprzedaje się zagrożenie, wypadki, zdemoralizowana młodzież, Żydzi, cykliści, masoni, gracze komputerowi i inne plagi egipskie.
Kolega z krakowskiego oddziału TVN na gorąco skomentował "takie medium"; odpowiedziałem: "nie medium a typ medium: medialny brukowiec".
Zastanawiam się, po co zmarnowałem te półtorej godziny? I czy w świetle dotychczasowych naszych przygód z TV nie odrzucać takie prosby o wywiad? Dali jakiegoś psychologa, który na tle tablicy z "Dezyderatą" (wystylizowana na średniowiecze piosenka śpiewana przez "Piwnicę pod Baranami" o baaardzo pozytywnym charakterze) mówił słowa pasujące redaktorowi do wiadomej tezy. A tenże psycholog pewnie tyle wie o grach komputerowych, co zobaczył u grającego wnuczka, bo mówił typowe komunały o wgłębianiu się w wymyślony świat i zaburzeniach odbioru rzeczywistości. Pewnie sam zapomniał, jak za młodu bawił się w czterech pancernych lub czytał "Potop".
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Jerzy Szeja » Śr mar 21, 2007 11:41 pm

Sprowadziłem z Warszawy "Rzeczpospolitą", bo tutaj wykupiono z racji płytki (program księgowy dla małych firm; hm - może rzeczywiście coś z tą koniunkturą jest lepiej?).
Na stronie 14 jest artykuł o złym wpływie wyścigówek "Wyścigi bez hamulców". Ale pod nim wywiad z Kol. Dominiką Urbańską-Galanciak. Pewnie wycięto Jej kpiny z tej porażającej liczbowo próbki graczy i uwagi o niemiarodajności badania (znam te uwagi z rozmowy telefinicznej z Kol. Dominiką), ale to, co jest, to bardzo dobry odpór jednostronności wnioskowania w artykule u góry strony. Przy okazji kilka właściwych słów o graczach i PEGI.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusje o grach komputerowych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości