Warszawskie Kolo PTBG przy WP UW

Ogłoszenia PTBG: Spotkania, konferencje, nowości itp. Dyskusja o organizacji i działalności PTBG itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Warszawskie Kolo PTBG przy WP UW

Postprzez Maciej Ryng » Cz mar 23, 2006 8:18 am

Witam.

Kontaktowalem sie juz w tej sprawie z Kolega Szeja i Kolega Surdykiem. Pomyslalem, ze dobrze by bylo zorganizowac w Warszawie oficjalne miejsce, gdzie czlonkowie PTBG ze stolicy i okolic mogliby sie spotykac. Nawiazalem (nareszcie) kontakt z pionem administracyjnym Wydzialu Pedagogicznego UW i sprawa jest taka, ze o ile siedzibe PTBG bedzie mialo raczej tytularna (mamy straszne problemy lokalowe), to nie bedzie problemu, zeby w godzinach popoludniowych spotykac sie w jakiejs sali wykladowej.

Chcialbym prosic o kontakt wszystkich zainteresowanych zalozeniem Warszawskiego Kola PTBG. By takowe powolac, musi byc nas przynajmniej piec osob i opiekun. Oczywiscie zorganizowanie Kola na wydziale Pedagogicznym jest tylko propozycja, w kazdym razie chcialbym rozpoczac dyskusje na ten temat na forum. Zarzad Towarzystwa, jak Kolega Surdyk raczyl mnie poinformowac jeszcze w styczniu, wyrazil zgode na powstanie Warszawskiego Kola.

Kwestia do uzgodnienia przez Szanownych Kolegow jest:

1- czy bedzie to Wydzial Pedagogiczny, pomimo tego, ze nie bedziemy raczej dysponowac dobrze wyposazonym biurem,

2- czy ktos z Kolegow, kto zgodnie ze statutem ma prawo zostac opiekunem Kola, wyrazi na to zgode,

3- zorganizowanie spotkania zalozycielskiego na Wydziale Pedagogicznym (ul. Mokotowska 16/10), najlepiej w tygodniu, w godzinach popoludniowych.

Czekam na odzew.
Maciej Ryng
Badacz Gier
 
Posty: 11
Dołączył(a): Wt gru 20, 2005 3:25 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Jerzy Szeja » Cz mar 23, 2006 7:16 pm

1 - nie widzę żadnych problemów;
2 - jeśli nie ma nikogo innego, mogę ja, choć to nie jest najlepszy pomysł, ponieważ jestem już przewodniczącym całego PTBG oraz nie jestem z Warszawy (choć bywam w niej średnio raz na dwa tygodnie) i nie jestem pracownikiem UW; każda inna osoba, która mogłaby być opiekunem (czyli jest minimum doktorem), jest lepsza ode mnie; oczywiście z przyjemnością będę i należał do takiego koła, i uczestniczył w jego pracach;
3 - nie zawsze mogę przyjechać, ale postaram się przybyć, jeśli tylko nie będzie to 28 lub 30 marca;

Sądzę, że dobrze by było, korzystając z na bieżąco aktualizowanej przeze mnie listy kontaktów (to ostatni wątek w tym dziale forum), pomailować do warszawskich sympatyków PTBG. Niestety sam tego nie zrobię (moderowanie tego forum niestety polega też na pracy korektorskiej i ciągłych monitach do najnowszych forumowiczów; do tego dochodzą różne problemy PTBG, w których rozwiązywaniu uczestniczę, jak sprawa obsługi naszego konta bankowego - koszmar administracyjny - czy problemy z odzyskaniem od NASK uprawnień do delegowania naszej domeny; próbuję też jak najszybciej ukończyć redakcję tomu drugiego - czyli połowy referatów z konferencji PTBG, jeszcze przed skierowaniem do recenzji profesorskiej). Mogę za to wysłać zapytania do osób, których nie ma na tej liście (a są na listach tworzonych na konwentach). Na więcej nie starcza mi czasu: praca zawodowa i czworo dzieci... :-(
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Maciej Ryng » Cz mar 23, 2006 7:20 pm

W pelni rozumiem Kolege ;-) Wobec tego biore sie za rozsylanie informacji.
Maciej Ryng
Badacz Gier
 
Posty: 11
Dołączył(a): Wt gru 20, 2005 3:25 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Augustyn Surdyk » Cz mar 23, 2006 11:36 pm

Dla przypomnienia, a także by zachęcić do powstawania kolejnych kół PTBG, zacytuję odpowiedni fragment statutu PTBG:

V. STRUKTURA ORGANIZACYJNA TOWARZYSTWA
§ 30.
1. Dla usprawnienia działalności Towarzystwa, wraz z jego rozwojem, w terenie mogą być powoływane, na wniosek zainteresowanych środowisk, Koła Towarzystwa. Zgodnie z założeniami międzyuczelnianej działalności naukowej Towarzystwa, Koła powinny być tworzone przy uczelniach wyższych.
2. Koło może być utworzone z inicjatywy minimum 5 członków-inicjatorów (w tym przynajmniej jednego pracownika naukowego lub naukowo-dydaktycznego posiadającego stopień naukowy), którzy zwołują zebranie członków ogłoszone jako walne w celu dokonania wyboru Przewodniczącego, dwóch Członków Zarządu Głównego, a także określenia zakresu i kierunków działalności Koła.
3. Utworzenie Koła następuje na pisemny wniosek zainteresowanych członków z załączonym protokołem walnego zebrania członków Koła. Można być członkiem Towarzystwa nie będąc członkiem Koła.
§ 31.
1. Koła z obszaru danego województwa mogą skupiać się w Okręgach.
2. Przewodniczący Kół z danego województwa zainteresowani współpracą w ramach Okręgu stanowią automatycznie Zarząd Okręgu i wybierają spośród siebie Przewodniczącego.
3. Utworzenie Okręgu następuje na pisemny wniosek tak ukonstytuowanego Zarządu, po uzyskaniu pozytywnej opinii Zarządu Głównego Towarzystwa.
§. 32.
Zarząd Koła i Zarząd Okręgu obowiązany jest złożyć Zarządowi Głównemu Towarzystwa sprawozdanie pisemne ze swej działalności za okres swojej kadencji.
§. 33.
Okręgi i Koła nie mają osobowości prawnej i nie mogą prowadzić działalności gospodarczej.
§ 34.
Inne uregulowania dotyczące trybu powoływania i działania Kół i Okręgów, a także sprawowania nadzoru nad ich działalnością określają uchwały Zarządu Głównego Towarzystwa.
========================================
Termin pojawiający się w punkcie 2., dotyczący opiekuna koła „posiadającego stopień naukowy”, może budzić wątpliwości. Formalnie stopniem naukowym określa się stopień dr, dr hab. i wyżej, natomiast licencjat, mgr, mgr inż. i inne nazywane są ‘tytułami zawodowymi’ - choć potocznie często nazywa się je stopniami (w tym również naukowymi). Jednakże twórcy statutu (w tym moja skromna osoba) oraz członkowie Zarządu Głównego PTBG dopuszczają również na tym stanowisku, w odniesieniu do stanowisk obejmowanych na uczelniach, członka PTBG z tytułem zawodowym magistra (np. wykładowcę, starszego wykładowcę lub doktoranta oraz innego członka PTBG z tytułem magistra). Mówi o tym poprzedzający fragment „w tym przynajmniej jednego pracownika naukowego lub naukowo-dydaktycznego”.

Osoba opiekuna naukowego koła jest raczej wymogiem stawianym przez daną jednostkę/wydział czy uczelnię wyższą (państwową bądź prywatną), której zgodę niewątpliwie należy uzyskać przy tworzeniu koła, niezależnym od statutu PTBG, jednak potrzebnym z czysto formalnych/organizacyjnych powodów jak np. wykorzystywanie sal danej jednostki i ich wyposażenia do spotkań koła (klucze do sal mogą pobierać jedynie uprawnione osoby). Przy czym stopień naukowy takiego opiekuna czy tytuł zawodowy magistra regulują również wymogi uczelni wyższych – opiekunem koła naukowego przy danej jednostce jest jej pracownik (pomijamy tu trwający od lat spór o statut doktoranta [studenta dziennych studiów doktoranckich na danym wydziale], który już nie jest studentem [studiów stacjonarnych bądź niestacjonarnych pierwszego bądź drugiego stopnia – w poprzednim nazewnictwie studentem studiów dziennych lub zaocznych licencjackich bądź magisterskich] a jeszcze nie pełnoprawnym pracownikiem, choć w ramach swojego pensum doktoranckiego prowadzi zajęcia dydaktyczne), a ustawa o szkolnictwie wyższym nie dopuszcza zatrudniania, lub inaczej – prowadzenia zajęć, przez osoby bez przynajmniej tytułu magistra. Z punktu widzenia PTBG zatem nie ma przeszkód, aby opiekunem koła i/lub tym bardziej Przewodniczącym koła PTBG była osoba ‘spoza’ danej uczelni.

Statutowy Przewodniczący koła jak również pozostali dwaj członkowie Zarządu Głównego koła PTBG wyłaniani są na drodze głosowania podczas (założycielskiego) Walnego Zebrania koła przez wszystkich członków-inicjatorów (minimum pięciu). W przypadku pierwszego jak dotąd koła PTBG – ‘Poznańskiego Koła PTBG przy ILS UAM’, zatwierdzonego podczas ostatniego Walnego Zebrania PTBG w listopadzie 2005 - koło działa w ramach jednej z sekcji reaktywowanego ‘Koła Naukowego Studentów Lingwistyki Stosowanej’ i akurat tak się składa, że opiekunem K.N.S.L.S. i przewodniczącym Koła PTBG jest w tej chwili ta sama osoba, lecz wkrótce mam zamiar oddać funkcję opiekuna K.N.S.L.S. osobie, która piastowała ją w poprzednich latach i ograniczyć się do przewodniczenia Koła PTBG.

Podsumowując: do powołania koła PTBG potrzeba minimum 5 CZŁONKÓW PTBG (najpierw trzeba dopełnić formalności zw. ze wstąpieniem do towarzystwa: http://ptbg.urbantrip.com/phpBB2/viewtopic.php?t=119 ), przynajmniej jeden z nich powinien mieć co najmniej tytuł zawodowy magistra (najlepiej będąc jednocześnie pracownikiem danej jednostki/wydziału/uczelni). Koło PTBG może być utworzone jedynie przy uczelni wyższej i jako jedyne w danym mieście/miejscowości (np. w Warszawie może zostać powołane tylko jedno koło PTBG przy dowolnej uczelni wyższej).

Ze sprawozdaniami i komunikatami Poznańskiego Koła PTBG można się zapoznać w wątku: http://ptbg.urbantrip.com/phpBB2/viewto ... sc&start=0

Zarząd Główny PTBG serdecznie zachęca do powoływania nowych kół!

Serdecznie pozdrawiam
Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Przemysław Bociąga » Pt mar 24, 2006 6:19 pm

Statut PTBG napisał(a):1. Koła z obszaru danego województwa mogą skupiać się w Okręgach.


Tak z geometrycznego punktu widzenia brzmi to beznadziejnie. :-)

Zgłosiłem koledze Ryngowi swój akces do powoływanego Koła Warszawskiego (Loży Na Wschodzie Warszawy?). Nie mam jednak żadnych kandydatów na przewodniczącego Koła.
Pozdrawiam
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga
Badacz Gier
 
Posty: 26
Dołączył(a): Śr sty 26, 2005 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa, Poland

Postprzez Maciej Ryng » Wt mar 28, 2006 5:39 pm

Witam

Na dzis wraz ze mna gotowosc do uczestniczenia w calym przedsiewzieciu zglosily trzy osoby, z czego jedna z tytulem doktora, pracownik APS.

W odpowiedzi na zadawane mi pytania informuje, ze Warszawskie Kolo PTBG realizowaloby statutowe cele PTBG, a pole jego dzialalnosci zalezy od inicjatywy czlonkow Kola. Jednoczesnie istnieje mozliwosc korzystania z sal dydaktycznych Wydzialu w celu organizacji spotkan dyskusyjnych, prezentacji referatow itp. Warszawskie Kolo PTBG byloby takze struktura skupiajaca rozproszonych po Warszawie czlonkow Towarzystwa.

Czekam na dalsze zgloszenia na forum, lub via mail.
Maciej Ryng
Badacz Gier
 
Posty: 11
Dołączył(a): Wt gru 20, 2005 3:25 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Jerzy Szeja » Wt mar 28, 2006 6:21 pm

A nie aby cztery? Bo ja, Kolega Bociąga i Kol. Wałaszewski (tylko on pasuje do opisu "dr z APS") to już trzy, a jeszcze jest sam inicjator! :D

Przy okazji: a co odpowiedział Kol. Marcisz oraz Kol. Kol. Krajewska, Szmidtke, Kamiński?
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Maciej Ryng » Wt mar 28, 2006 7:14 pm

Przepraszam, w rachubach pominalem kol. Przewodniczacego. Bije sie w piers.

Zglosili sie kol. Szeja, kol. Walaszewski, kol Bociaga i ja. Kol. Galinska na razie chce wiedziec wiecej o planowanej dzialalnosci Kola. Kol., o ktorych wspomina w poscie kol. Szeja, nie odzywali sie do mnie.
Maciej Ryng
Badacz Gier
 
Posty: 11
Dołączył(a): Wt gru 20, 2005 3:25 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Jerzy Szeja » Wt mar 28, 2006 7:44 pm

Maciej Ryng napisał(a):Kol. Galinska na razie chce wiedziec wiecej o planowanej dzialalnosci Kola. Kol., o ktorych wspomina w poscie kol. Szeja, nie odzywali sie do mnie.


P. Galińska chyba jeszcze nie zgłosiła akcesu (ani na forum, ani do PTBG; dlatego forma "p.", nie "Kol.":) - chyba że coś pomyliłem. Można Jej wysłać linki do sprawozdań o działalności koła poznańskiego. To zapewne daje jakieś pojęcie.

Wymienione osoby, jak rozumiem, zostały powiadomione pocztą elektroniczną o inicjatywie Kolegi?
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Maciej Ryng » Wt mar 28, 2006 8:46 pm

Adres p. Galińskiej znalazłem na jednej ze starszych list mailingowych, która krążyła po forum jakiś czas temu. Widocznie zawierała błąd. Co do ww. osób, to otrzymaly one maile ode mnie, aczkolwiek nie dostalem jakiejkolwiek informacji zwrotnej. Parę minut temu wysłałem maile raz jeszcze.
Maciej Ryng
Badacz Gier
 
Posty: 11
Dołączył(a): Wt gru 20, 2005 3:25 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Jerzy Szeja » Wt mar 28, 2006 11:42 pm

A jednak! - Kol. Galińska jest na tym forum pod numerem 72. Moje przeoczenie, źle założyłem klucz. Przepraszam.
Tak więc już kiedyś kol. Ewa Galińska wyrażała zainteresowanie. Należy wierzyć, że i tym razem.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Augustyn Surdyk » Śr mar 29, 2006 2:39 am

Dziwi mnie tak słaby odzew ze strony członków PTBG z Warszawy. Podczas pierwszego spotkania założycielskiego na Krakonie w 2004 r. wśród ponad trzydziestu przybyłych osób dominowała Warszawa i Kraków (do tego stopnia, że powstałą dyskusja nt. siedziby PTBG w jednym z tych dwóch miast), a ja byłem jedynym przedstawicielem Poznania. Jednak tak się stało, że to właśnie „kraina pomarańczy spod ziemi” ostatecznie została siedzibą PTBG, miejscem konferencji i doczekała się pierwszego koła. Trzymam mocno kciuki za powodzenie w znalezieniu brakującego założyciela. Z czasem będzie ludzi przybywać, jak widzę po kole poznańskim.

Serdecznie pozdrawiam

Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Piotr Schmidtke » Śr mar 29, 2006 2:49 pm

Przepraszam bardzo, umknęła mi ta wiadomość w gęstwie maili po jakimś wyjeździe.

Naturalnie zgłaszam akces. Kol. Krajewska zostałą poinformowana o sprawie i obiecała wkrótce dać odpowiedź - ale tymczasem chyba już mamy wymaganą liczbę osób?

Pozdrawiam i przepraszam za opóźnienie.
Piotr Schmidtke
Badacz Gier
 
Posty: 7
Dołączył(a): So kwi 23, 2005 1:02 am
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Jerzy Szeja » Śr mar 29, 2006 3:23 pm

Przed chwilą rozmawiałem z Kol. Schmidtkem, który zadzwonił do mnie w sprawie koła.
I tak najbardziej pasuje mi środa - w inne dni (nie liczę soboty i niedzieli) przyjazd do Warszawy byłby bardzo trudny. Kol. Piotr może w środę po 13.00.
Proszę pozostałych zainteresowanych o wypowiedź tutaj nt. terminu spotkania założycielskiego Koła.
Ostatnio edytowano Śr mar 29, 2006 4:06 pm przez Jerzy Szeja, łącznie edytowano 1 raz
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Augustyn Surdyk » Śr mar 29, 2006 3:40 pm

Z przyjemnością prześlę Kolegom drogą mailową wzór protokołu i uchwał spotkania założycielskiego koła i udzielę wszelkich potrzebnych informacji. Polecam również wątek „Poznańskie Koło PTBG…” – myślę, że ustalenie stałej daty, godziny, miejsca i charakteru spotkań, a także mailowe (nie tylko na forum) informowanie członków Koła przez Przewodniczącego Koła o każdym zbliżającym się spotkaniu jest rozsądnym wyjściem.

Serdecznie pozdrawiam

Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Dyskusja o PTBG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości

cron